HTML ve CSS Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

HTML web sayfalarını oluşturmak için kullanılan standart metin işaretleme dilidir. CSS ise html ile yapılan web sayfasını dizayn ve görünüm açısından güzelleştirmeyi sağlar.

HTML Nedir ?
 

HTML “Hyper Text Markup Language” kelimelerinin kısaltılmasından oluşur. Türkçe anlamı Zengin metin işaretleme dilidir. Web sitesi oluşturmak için kullanılan bir betik dilidir. Uzantısı .html veya .htm şeklinde tanımlanır.

HTML dili tag (etiket) yapısından oluşur. Genel olarak <etiket></etiket> şeklinde tanımlanmış alanlar arasında işlemler yapılır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, etiketlerin açılması (<etiket>) ve kapatılması</etiket> olayıdır.

İstisnalar olsa da genel anlamda her etiketin kapatılması gerekir.

HTML bir programlama dili olmadığı için derlenme gibi bir gereksinimi yoktur. Standart bir metin belgesinin uzantısını .html yapıp kaydetmemiz halinde dosyamızı direk tarayıcı üzerinde görüntüleyebilir ve değişikler yapabiliriz.

HTML Örnek Kullanım :

<html>
  <head>
    <title> İlk Örnek </title>
  </head>
  <body>

    <h1> oguzhaninan.com <h1>

  </body>
</html>

 

CSS Nedir ?
 

CSS, “Cascading Style Sheets” kelimelerinin kısaltılmasından oluştur ve türkçe anlamı Basamaklı Stil Şablonları ya da Basamaklı Biçim Sayfaları şeklindedir.

CSS en temel haliyle HTML etiketlerimizin görsel açından biçimlendirilmesini (Renk, yazı şekli, arka plan rengi, genişlik, yükseklik, pozisyon durumu vs) sağlar.

CSS’in sahip olduğu seçiciler vardır. Bunlar id ve class olarak ikiye ayrılır. HTML etiketlerinde tanımladığımız seçici isimleriyle birlikte CSS kullanarak etiketleri biçimlendiririz.

Kısaca şu örnekle açıklayabiliriz :

HTML Kodu : 

<h1 class="metin"> oguzhaninan.com </h1>

CSS Kodu :

.metin
{
   font-size: 20px;
   color:red;
   width:100%;
   height:50px;
}

.metin ile birlikte etiketimizi seçtik. Ve font-size, color, width, height değerleri tanımlayarak html etiketimize müdahalede bulunduk.

Yorum Yap

 • Enes Bilgi
  2019-09-18 19:33:31
  Web programlamada bi tık zayıf hissediyordum kendimi, ama ama amaaa bilin bakalım kimi buldum. oguzhaninan.com gerek içerikleriyle gerek bilgi birikimiyle başarılı bir yazılım geliştiricisi.
  • Oğuzhan İNAN
   2019-09-18 19:42:54
   Teşekkürler Enes! Daha Fazla İçerik İçin Takipte Kal :)