TabNine Nedir ? Hangi Amaçla Kullanılır ? Hangi Dillerde Desteği Vardır ?

TabNine, çoğu IDE'de bulunan kod tamamlayıcıdır. Fakat diğer IDE'lerden farklı olarak yapay zeka ile geliştirilmiştir.

TabNine Nedir ?


Günümüz çoğu IDE'lerin kendi içerisin de otomatik kod tamamlama özellikleri bulunuyor. Çoğu kez kafa dalgınlığında da bizlere yardımcı olmuşturlar. Genellikle tek kelimelik kodlar ile tamamlama yapan günmüz IDE'lerine TabNine ile yepyeni kod tamamlayıcısı getirildi. Peki tam anlamıyla TabNine nedir? nasıl kullanılır? farklı yönleri nelerdir? gibi sorular aklımıza gelebilir. Öncelikle Kanada' da Waterloo Üniversitesi Bilgisayar Bilimi öğrencisi olan Jacob Jackson tarafından geliştirilmiştir. TabNine tamamıyla yapay zeka ile kodlanmış, geliştirilmiş bir uygulumadır. Günümüz IDE'lerin kullandığı otomatik kod tamamlama özelliğinin aksine çok daha dinamik ve akıllıdır. Bildiğiniz üzere şuan ki kod tamamlayıcılar tek kelimelik ve yazılan harfte ona en yakın kullanılabilcek methodu bulup tamamlar. TabNine uygulamasını ele aldığımız da aralarındaki farkı çok daha net görüyoruz. TabNine sizin yazdığınız kodları tam anlamıyla okuyarak gelecek kodda neler yazacağınıza hemen hemen karar veriyor ve böylece bulunduğunuz satırdaki yazacağınız kodu yapay zeka sayesinde önceki kodlar yardımı ile anlıyor bir algoritma çıkartıyor ve önünüze sunuyor. 

Kullanım Amaçları Nelerdir ?


TabNine yapay zeka sayesinde bu sunduğu kod tamamlama özelliğinin biz yazılımcılara elbetteki çokca faydası olacaktır. En basitinden ele alacak olursak;

yeni başlayan, yazılım dünyası ile yeni tanışan fakat ilk zamanlarda oldukça zorlanan yazılımcı arkadaşlarımıza epey bir faydası olacaktır.

Neden mi ? 

şöyle demeliyim ki yazılımı sevdikten sonrası gayret ile çok kolay olur. TabNine burada yeni arkadaşlarımıza bir destek oluyor. Henüz algoritma oluşturmakta ve dilleri öğrenmekte sıkıntı çeken arkadaşlarımız TabNine kullanarak yazdığı kod da nasıl ilerlemesi gerektiğini otomatik tamamlama ile kavrayabilir. Sonuç olarak TabNine otomatik tamamlamada sizlere yanlış, çalışmayan bir kod sunmaz, evet kendi yazdığınız kodlardan yola çıkarak sonuçlar döndürüyor fakat bu yeni arakadaşlarımızı korkutmasın, önünüze kullanıbilecek hatasız bir kod satırı çıkarmaktadır. Bu sayede yeni arkadaşlarımız yazılımı daha çok sevecek ve iyi bir yol katedecektir.

Hangi Dillerde Desteği Vardır ?


Çok tuhaf kaçabilir fakat günümüzde kullanılan hatta çok az sayıda kullanılan dillerde bile desteği bulunuyor. Php, Python, Java, C#, JavaScript, C++, C, Go, Ruby, Swift hatta HTML,CSS gibi mimari dillerinide ve aklınıza gelebilecek diğer tüm dillerde TabNine özelliğini kullanabiliyorsunuz. 

Aynı Zamanda ; TabNine uygulamasının nasıl bu kadar kolay bir şekilde kodları okuyup kendi içerisinde algoritma oluşturarak sizlere yazabileceğiniz alternatif kodları sunuyor? aslında bu sorunun cevabı derin bir kaynak olacaktır. TabNine elbette sizlerin yazdığı kodları okuyarak sizlere sunuyor fakat kendi kütüphanesini oluşturabilmek için GitHub' dan 2 milyona aşkın dosya ve bilgi kullanılarak kendisinin oluşturulduğu biliniyor.

Nasıl Kullanılır ?


TabNine' nın kendi web sitesindeki yönlendirilmelere bakılarak şu sonuç çıkıyor; Bu uygulamayı kullanmak için ekstra olarak tarayıcınızdan birşey indirmenize gerek duyulmuyor. Tamamıyla hangi IDE kullanıyor iseniz o IDE' nin plugins ayarlarında global bir arama yaparak TabNine uygulamasına erişebiliyorsunuz. Yapmanız gereken sadece IDE' nizin ayarlarından plugins sekmesine girmek ve arama kısmına TabNine yazmak. Çıkan sonucu indirip IDE' nizi kapatıp açmak olacak. Yoğun yüklü ve ağır bir uygulama olmadığından herhangi bir sistemde sıkıntı çıkaracağını düşünmüyorum. 

Nasıl Ulaşırım ?


https://www.tabnine.com web sitesi üzerinden download sekmesine tıklarsanız tüm kullandığınız IDE' lere uygun sizlere göstermektedir. 


► Visual Studio Code
► IntelliJ Platform (IntelliJ IDEA, PyCharm, PhpStorm, Android Studio, and others)
► Sublime Text
► Vim
► Vim (Deoplete)
► Vim (Coc)
► Emacs
► Atom
► Jupyter Notebook

Bir TabNine Örneği :

 

 

Yorum Yap